Makaleler » blog » Kamp Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Kamp Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Doğa sporlarını çok seven insanların kamp uyku tulumu seçerken ısı kaybını önleyen modellere yönelmesi keyifli ve sorunsuz bir kamp deneyimi yaşamak açısından çok önemlidir. Bu nedenle doğada vakit geçirmekten zevk alan kişilerin daha uzun süreli aktivite planlamaları yaparken uyku tulumlarının özenle seçilmesi gerekir. Dağ tırmanışı gibi hareketin olduğu spor aktiviteleri için sırt çantalarıyla taşınabilen ve az yer kaplayan tulumlar tercih edilirken, sabit kamp yapılan yerler için daha çok işlevsel özellikleri ön plana çıkan modellere yönelmekte fayda vardır.

Genel olarak kaz tüyü ve sentetik malzemeler kullanılarak üretilen uyku tulumlarının normal ve düşük sıcak değerleri için sınıflandırılan modelleri vardır. Uyku tulumu seçerken en önemli unsurlar ürünün hangi mevsimde hangi hava koşullarına kullanılacağının yanı sıra, kullanmayı hedefleyen kişinin kadın ve erkek olması gibi çeşitli kriterlere göre belirlenmelidir. Hava şartları kadar erkek ya da kadın kullanıcıların vücut sıcaklık derecelerinde ortaya çıkan farklılıklar, üşüme eşikleri ve vücut yapıları gibi farklılıklar gün yüzüne çıkar. Bu kriterleri dikkate almak ve ona uygun bir tercih yapmak en doğru uyku tulumu modeline sahip olmanızı sağlar.

Her insanın metabolizması ve vücut yapısı birbirinden tamamen farklı çalışma sistemine sahiptir. Bundan dolayı bir başkasının üşümediği uyku tulumu sizi tam tersi bir etki ile karşı karşıya bırakarak soğuktan etkilenmesine neden olabilir. Uyku tulumlarının sıcaklık değerleri her üreticiye göre değişkenlik gösterirken, bu değerlerin yaklaşık değer şeklinde kullanıcılara belirtildiğini unutmamak gerekir.

Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yattığınız yerin alt kısmında sereceğiniz mat uyku tulumu, içerisinde yer alan dolgu malzemesinin kalınlık oranında göre zeminle aranızda bir katman görevi görecektir. Dolayısıyla muhtemel olan ısı kaybını azaltarak uyku konforunu artıracak bir etken haline gelecektir. Ayrıca kamp kurulan yerin açık ya da kapalı alanda olması, soğuk ve rüzgâr etkisine karşı açık ve kapalı olması uyku tulumu seçimi yaparken en önemli etkenler arasındadır.

Kadın kullanıcılar için üretilen uyku tulumları genellikle 2 boyda üretilir. Standart beden genellikle 168 cm ve 170-183 cm boy aralığında olan kadınlar için tasarlanan modellerdir. Erkek kullanıcılar içinde 3 boy şeklinde uyku tulumu modeli bulmak mümkündür. Kısa olan beden 168 cm, standart beden 170-183 cm ve uzun beden 185-198 boya sahip erkek kullanıcıların kullanımı hedeflenir.

Uyku tulumlarının 2 farklı dolgu malzemesi ile üretildiği söylenebilir. Bunlardan birisi kaz tüyü diğer ise sentetik uyku tulumlarıdır. Bu modellerin kendi içerisinden farklı avantaj ve dezavantajları vardır.

Kaz Tüyü Uyku Tulumları: Son derece hafif ve dayanıklılık bakımında yüksek olması nedeniyle kaz tüyü dolguya sahip uyku tulumları çok sık bir şekilde tercih edilir. Kaz tüyü, teknik yapısı nedeniyle nefes alabilen ve sıkıştırılabilir bir maddedir. Hafif olması nedeniyle seyahat ederken kaliteyi artırmayı hedefleyen önemli avantajları beraberinde getirir. Kaz tüyü dolgusu için gereken malzeme ise ördek ve kaz tüylerinden elde edilir. Bu malzeme sentetik dolgu malzemesine göre daha maliyetlidir. Eğer dikkatli bir şekilde kullanılır ve temizliği yapılırken kullanım talimatlarına uyulursa bu ürünü ömür boyu kullanmak mümkündür. Düşük kalitede üretilen kaz tüyü uyku tulumları, zararlı partiküllerden arındırılmamış ve belirtilen standartlara yıkanmamış tüylere alerjisi olanlar için nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle alanında uzman, ciddi üretim sağlayan üretici ve firmaların ürünlerine rağbet etmek gerekir. Ayrıca aşırı soğuk hava koşullarından ve soğuk iklimlerden hoşlanan kişiler için bu uyku tulumları uygun özelliklere sahiptir. Kaz tüyü uyku tulumları, tulum içerisindeyken vücuttan çıkan nemi emerek nefes alabilir bir kumaş ve yapısal özelliği sayesinde tulumun dışına atabilir. Dolayısıyla tulum ıslanmamış ve rahatsız edici bir hal almamış olur. Bu şartlar ise sadece kaliteli ve kumaş teknolojisinde başarı odaklı üretim yapan firmaların üretmeleri halinde geçerli olabilir.

Sentetik Uyku Tulumları: Sentetik dolgulu uyku tulumları, kaz tüyü dolgulu uyku tulumlarına göre ağırlık ve hacim olarak daha ağır bir yapıya sahiptir. Ağır olmalarından kaynaklı ve biraz fazla yer kapladıkları için, tırmanış ve kamp aktivitelerinde konfor alanını biraz bozabilirler. Bu nedenle sentetik uyku tulumlarına olan rağbet kaz tüyü uyku tulumlarına göre daha az olduğu söylenebilir. Ayrıca sentetik uyku tulumları tamamen ıslanmış olsalar bile, genellikle sahip oldukları kumaş özelliklerinden kaynaklı ıslaklığı iç bölüme aktarmayarak izolasyon özelliğini korumaya devam eder. Bu tulumun içinde sıcak güvende ve kuru kalmaya devam edebilirsiniz. Bu ürünlerin fiyat aralığı ise kaz tüyü uyku tulumlarına göre çok daha ucuzdur. Ayrıca sentetik uyku tulumu çamaşır makinesine kolay bir şekilde yıkanabilir özelliktedir.

Kaz Tüyü Dolgulu Uyku Tulumu Avantaj ve Dezavantajları
Kaz tüyü uyku tulumlarının kullanıcıya sunduğu avantajlı özellikler şu şekildedir:

Sıkıştırılabilir özelliği vardır ve  daha az yer kaplar. Bu sayede kamp çantasına rahatlıkla sığabilir. Araç kullanılmayan doğa aktiviteleri için son derece uygundur,

Isı yalıtım özelliği oldukça yüksektir,

Hafif bir üründür. Sentetik uyku tulumlarının neredeyse yarısı ağırlığında olan kaz tüyü dolgu tulumlar, çok daha iyi bir sıcaklık performansı sunarak beklentileri karşılar,

Seyahat verimliliğini arttırır,

Kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde ömür boyu kullanılabilen ürünlerdir.

Kaz tüyü uyku tulumlarının avantajları ise şu şekildedir:

Bu ürünlerin kuruma süresi biraz uzun zaman alır,

Nemli ortamlarda ıslanmaya müsait bir yapısı vardır,

Yüksek fiyat aralığında satışa sunulur,

Sıcaklık ve neme karşı dayanıksız olan kaz tüyü dolgulu uyku tulumları ıslandıkları zaman izolasyon özelliğini koruyamaz,

Çadır ve korunaklı alanlarda kullanılmaması riskli olduğundan genellikle tavsiye edilmez,

Ördek ve kaz tüyü suyu çekebilen bir malzemedir,

Temizliği ve bakımı özenli bir rutin gerektirir. Kullanım talimatları dikkate alınarak uygun deterjanlarla birlikte çamaşır makinesinde düşük ısı ve devirde yıkanmalıdır. Ayrıca kuru temizlemeye göndermekte uygun olabilen bir yöntem olarak karşınıza çıkar. Uygun olmayan deterjanlarla yıkandığında sahip olduğu tüm avantajlı özelliklerini kaybedebilen kaz tüyü uyku tulumları topaklanarak kullanılamaz hale gelebilir.

Sentetik Dolgulu Uyku Tulumları Avantaj ve Dezavantajları
Sentetik dolgulu uyku tulumlarının kullanıcılara sunduğu avantajlar şu şekildedir:

Bu uyku tulumları kuru kalabilirler. Sentetik dolgu malzemesi, sahip olduğu özelliklerinden dolayı suyu iterek su tutmadan iç bölgesinde oluşan nem ve buharı tahliye edebilme yapısına sahiptir,

Fiyat bakımında kaz tüyü uyku tulumlarına göre çok daha uygun fiyatlarla kullanıcılara sunulur,

Çok çabuk kuruyabilen sentetik uyku tulumları güneşte 5-10 dakika bekletildiğinde kuruyabilir,

Çamaşır makinesinde yıkanabilir bir üründür,

Islandıkları zamanlarda bile, dışarıya karşı izolasyon özelliğini kaybetmez,

Nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonları tetikleyen komplikasyonlara neden olmazlar,

Profesyonel olmayan ve yeni başlayan doğa sporu ve aktiviteleri sevenler için çok fazla ürün seçeneğini ve fiyat aralığını sentetik uyku tulumu çeşitleri arasında bulmak mümkündür.

Sentetik uyku tulumlarının dezavantajlı özellikleri ise şu şekilde sıralamanlıdır:

Bu ürünler hacim olarak büyük olduklarından dolayı, kamp çantasında istenmeyecek kadar çok fazla yer kaplayabilir,

Sentetik dolgulu uyku tulumları, kaz tüyü uyku tulumlarına göre daha sert bir yapıdadır,

Ayrıca kaz tüyü uyku tulumlarına göre daha ağır olduklarında, kaz tüyü kadar iyi bir ısı yalıtımı sağlayabilmesi için daha fazla sentetik malzeme kullanılmalıdır,

Tercih edilen sentetik uyku tulumları ne kadar dikkatli kullanılsa bile özelliklerini yitirebilir ve tuluun farklı bölgelerinde seyrekleşme yaşanır. Bu durum izolasyon özelliğini yitirmesine neden olabilir.

Tercih edilen uyku tulumu kollar dışarıda ve fermuarı açık olduğunda bile ısı kaybını önleyebilmesi gerekir. Bu nedenle zevkinize ve fiziksel özelliklerinize uygun şekilde satın alacağınız uyku tulumu ile sorunsuz ve zevk veren bir kamp deneyimi yaşayabilmek için ürünün teknik özelliklerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Sonrasında size en uygun dolgu malzemesinden üretilen uyku tulumunu satın almanızı tavsiye ederim.

Nitelikli Uyku Tulumu Seçenekleri Sportura’da
Uyku tulumu gibi ürünler, ekstrem sporlardan ve doğa etkinliklerinden zevk alan kişiler için gerekli olan malzeme ve ekipmanların en başında gelen ürünlerden biridir. Nitelikli özelliklerle donatılmış uyku tulumu sayesinde soğuk hava koşullarında bile dilediğiniz gibi kamp yapabilir, üşümeden güvenli bir şekilde dış ortamlarda zaman geçirmenin kolaylığını yaşayabilirsiniz.

Bu anlamda uyku tulumu gibi kamp ortamı için olmazsa olmaz olan ürünleri hangi firmadan satın aldığınıza dikkat etmenizde fayda vardır. Aksi takdirde alınan uyku tulumu beklentilerinizi karşılayan kullanım performansını sunmadığı gibi kamp yaparken üşüyebilir ve ıslaklık durumlarından etkilenebilirsiniz.

Sportura bu anlamda aradığınız üst düzey kalite standartlarına sahip uyku tulumu seçeneklerini bir arada bulabileceğiniz son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Geniş ürün seçeneklerinin yer aldığı Sportura web sitesine göz atarak dağ tırmanışı, kamp ya da doğa sporlarında ihtiyacınız olan tüm gerekli ekipmanları tek tıkla satın alabilirsiniz. Firma olarak önceliğimiz doğa ortamında konfor alanınızı genişleten malzemeleri üreterek memnuniyetinizi kazanmak olduğundan, ihtiyacınız olan her ürünü Sportura farkıyla satın alabilir ve güvenilir hizmet farkını hemen deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Uzun yıllardır bu alanda ürün tasarımlarıyla iz bırakan Sportura ile doğaya karışmak ve ekstrem spor yapmak çok daha keyiflidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Size bir kampanya haberimiz var!

Alışveriş Sepetim